Dedektif, bir problemi çözmeye yönelik araştırmalar yapan, bir kişinin ya da durumların şüpheli olan durumları açığa çıkaran, hukuki işlemlerden yardım alarak delil toplayan ve kişilerin özel bilgilerine ulaşan kısacası dedektif, gizli polis demektir. Dedektif olmak için sabırlı ve şartlara kolay adapte olabilen bir kişiliğinizin olması gerekmektedir. Görevleri gereği girecekleri ortamlarda ne kadar kalacakları belli olmayacağı için ortama hızlı adapte olmaları gereklidir. Bunun haricinde bazı özel şartlar vardır bunlardan ilki en az 2 yıl süre ile polis memuru olarak çalışmak, bazı dedektiflik sertifikalarına sahip olmak ya da psikoloji ya da sosyoloji gibi 4 yıllık lisans programlarından mezun olması gerekmektedir bu kişiler de dedektiflik bürolarının açtığı sertifikalar ile çalışabilirler.

Bunun dışında yasal süreçlere hâkim ve saygılı olmak, kişilerin suç işlediklerini düşündükleri zaman nefsi müdafaa haricinde müdahale etmemek ve sadece şikayetçi olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak bu özel şartlardan en önemli olanlarındandır. Fakat dedektiflik için eğitim ve donanım haricinde karakteristik bazı özelliklerinde olması çok önemlidir. Bunlardan bazıları ise çok iyi planlama yeteneğine sahip olmak, delilleri iyi analiz etmek, problem çözme yeteneğine sahip olmak, kişisel sorumlulukların farkında olmak, teknolojik aletleri takip edebilmek ve doğru bir şekilde kendilerini ifade etmektir. Ayrıca dedektifler; gıda, medeni hukuk, çocuk eğitimi, psikoloji, sosyoloji gibi konularda uzmanlaşabilirler.

Dedektiflik Hizmetleri Nelerdir?

Özel dedektiflik hizmetleri 2’ye ayrılır. Bireysel ve kurumsal olarak iki grupta incelenir. Bunlardan bireysel dedektiflik hizmetlerinin kapsadığı konular ise; eş ve aldatma takibi, çocuk ve öğrenci takibi, adres tespiti yapmak, borç ve borçlu tespiti yapmak, evlilikler öncesinde birtakım araştırmalar yapmak, boşanma ve velayet davalarında gereken araştırmaların yapılması, kayıp kişilerin kaybolmasına yönelik araştırmaların yapılmasını içerir. Kurumsal dedektiflik hizmetlerinde ise şirket ve pazar araştırmaları, personel araştırmaları, evrak sahteliğinin araştırılması, alacak ve haciz takibi, ürün sahteliği hakkında bilgi ve patent bilgileri son olarak ise sigorta hasar soruşturmalarını inceler.

Dedektif Nasıl Tutulur?

Bu sorunun en kolay cevabı herhangi bir özel dedektiflik bürosu ziyaret etmeniz şeklinde olacaktır. Büronun yaptığı işleri, incelediği olayları incelemek, belgelerini görmek size gereken güveni verecektir. Türkiye’de herkesin dedektif olmaya ve büro açmaya yetkisi yoktur. Bu yüzden gittiğiniz kurumda yasal belgelerine bakmak gerekir. Bakacağınız evraklar ise; vergi levhası, yasal çalışma iznine, ticaret oda kaydına ve marka tescilidir. Anlaşacağınız kurum ile mağduriyet yaşamamak adına mutlaka bir sözleşme yapmanız gerekmektedir.

Category
Tags

No responses yet

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir