çocuk velayeti hangi durumlarda alınır

Velayet Hangi Durumlarda Elden Alınır?

reşit olmayan çocukların velayet hakkı anne ve babaya aittir. Yasal bir neden olmadığı sürece velayet hakkı anne ve babadan alınamaz. Halim bir neden görmediği sürece kısıtlanan ergen çocuklar anne ve baba velayeti altındadır. Sizlere bu yazımızda Velayet hangi durumlarda elden alınır sorusuna yanıt vereceğiz.

Velayet davası ise, çocuğun velayet sahibi olmayan eşin, diğer eşine karşı açtığı bir dava türüdür. Aile mahkemesinde açılmaktadır. Velayet çocuğun eğitimi, korunması, öğretimi gibi temel görevleri kapsamaktadır. Aile reşit olmayan çocuğa bakmakla yükümlüdür. Onu kötü alışkanlıklardan korumak, iyi bir gelecek sahibi yapmak gibi zorunluluklar vardır.

Velayet değişmesi nedenleri

Velayet değiştirme davası, velayet sahibinin değişmesi  için var olan talep sonucu açılan davadır. Burada çocuğun menfaati göz edilir.  Velayet hakkı eğer gereği gibi kullanılmaz ise velayet değişimi söz konusu olmaktadır. Velayet değişimi için bir olayın olması ya da velayet görevinin aksamış olması şartı vardır. Bu durum velayetin değiştirilmesine ve ya kaldırılmasına neden olur. Velayet kaldırılmasında velayet sahibinin görevini kötüye kullanması ve ihmal etmesi gibi durumlar söz konusudur.

  • Velayet değişmesi nedenleri arasında ana baba deneyimsizliği ilk sırada yer alıyor
  • . Aynı zamanda hastalık, başka bir yerde bulunması gibi benzer sebepler de son derece önemlidir. Bunun yanında velayet görevini yerine getirememesi de dikkate alınır.
  • Anne ve baba eğer çocuklarına yeteri kadar ilgi göstermezse ve ona karşı sorumluluklarını yerine getirmezse velayet el değiştirmesi mümkün olur. Velayet ana ve babanın her ikisinin de kaldırılırsa çocuğa vasi atanır.
  • Maddi yetersizlikler velayet değişimi için önemli bir nedendir.

Velayet kime verilir?

Velayet kime verilir sorusu, son derece önemli bir konudur. Velayet davalarında sizler için özel dedektiflik hizmeti veren ekibimiz, velayet davalarında son derece büyük hassasiyet ile çalışmaya devam ediyor. Çocuğun velayetini almak için, eşler arasında yaşanan sorunlar mahkemeye tanışmaktadır. Eşlerden iki taraf da çocuğun velayetini almak isteyebilir. Aynı durum aksi halde de mümkün olur. Eşlerden her ikisi de çocuğun velayetini karşı tarafa bırakmak isteyebilmektedir.

Velayet kime verilir sorusu son derece merak edilen konular arasında yer alıyor. Velayet hakkı sahibi olmak için gerekli yeterlilik şartı sağlamak gerekiyor. İzmir Dedektiflik Bürosu Bu anlamda maddi ve manevi olarak çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak son derece önemlidir. Mahkeme ilk olarak velayeti anneye vermek ister. Fakat annenin durumu bunlara elverişli değilse, velayet babaya da verilebilir. 

Category
Tags

No responses yet

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir