velayet nedir

Velayet nedir?

Velayet hakkı kime verilir? Velayet nedir?  Ve bu konuda hakkındaki tüm soruları yazımızda bulabilirsiniz. Çocuklar ergen olana kadar baba ve annesinin velayeti altında yer almaktadır. Baba ve anne birlikte oldukları süreçte velayeti birlikte kullanmaktadır. Boşanma sonrasında da ergen olan birey kime bırakılmış ise, vekalet hakkı da ona aittir. Eğer anne ve baba evlenmeden çocuk sahibi olunmuş ise, velayet hakkı anneye aittir.

Baba ve anneler velayet hakkı ile çocuklarına iyi bakmak zorundadır. İyi bakmak, iyi eğitim ve doğru davranışları da kapsamaktadır. Türk Medeni Kanunu tarafından anne ve baba hak ve sorumlulukları kapsam altına alınmıştır. Eşler boşandıktan sonra, menfaatlerin korunması amacı ile velayet ile alakalı hükümler düzenlenmiştir. Boşanma sonrasında velayetin kime bırakılacağı ise çocuğun menfaatleri göz edilerek belirlenir.

Velayet Hakkı kime verilir?

Velayet hakkının kime verileceği son derece önemli konular arasında yer alıyor. Genel olarak boşanma süreçleri sonrasında velayet hakkının anneye verileceği düşünülür. Annenin çocuğun bakım işlemlerini daha iyi üstleneceği ve babadan alınan nafaka ile eğitim hayatını sürdüreceği ifade edilir. Bazı durumlarda velayet hakkı babaya da verilmektedir. Özellikle annenin çocuğa olan davranışlarında olumsuzluk var ise, bu tercih babadan yana kullanılmaktadır.

Daha önce  de ifade ettiğimiz gibi Velayet Hakkı kim verilir sorusu son zamanlar en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Velayet hakkı, anne ve baba arasında bir tercih yapılarak verilir. Medeni kanuna göre, bu hakkın kime verileceği belirtilir. Sonrasın da nafaka süreci belirlenmektedir. Önemli olan nokta çocuğun alacağı eğitim, masraflarının karşılanması ve ona iyi bir gelecek sunulmasıdır.

Velayet hakkın sonrasında, ebeveynler bu hakkı doğru olarak kullanmak zorundadır. İzmir Dedektiflik Eğer verilen haklar kişinin kendi menfaatine kullandığı ortaya çıkarsa vekalet değişimi yaşanabilir. Çocuğun eğitim ve öğretim hayatını tehlikeye sokacak olan davranışlardan kaçınılması gerekir.

Velayet Hakkı almak için ne yapmalı?

Merak edilen konular arasında da velayet hakkı almak için ne yapmalı sorusu yer alır. Boşanma sonrasında hem anne hem de baba velayet hakkı almak isteyebilir. Fakat iki tarafın birlikte velayet hakkı alması söz konusu değildir. Bu nedenle bir tercih yapılır.

Velayet hakkı, iki taraf arasında, çocuğun daha güven altında ve ekonomik olarak sorun yaşamayacağı tarafta yapılır. Aynı zamanda eğer birden fazla çocuk varsa, kardeşlerin ayrılmaması tercih edilir. Velayet hakkı konusunda detaylar için sitemizi takip edin.

Category
Tags

No responses yet

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir